Badania w kierunku celiakii.

Celiakia to choroba w wyniku której na skutek spożywania glutenu obecnego w zbożach dochodzi do zaniku kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie niezbędnych składników odżywczych. Choroba ta nie zawsze daje jednoznaczne objawy, jednak podejrzenia mogą wzbudzić bóle brzucha, biegunki, spadek masy ciała i inne. Jeśli skarżymy się na podobne dolegliwości lub obserwujemy je u naszych najbliższych, warto zastanowić się nad wykonaniem badań na celiakię. Osoby chorujące na celiakię powinny niezwłocznie zmienić swoją dietę na bezglutenową, dlatego że zignorowanie obecności choroby może prowadzić do wielu konsekwencji w naszym organizmie.

Jakie badania na celiakię zrobić, aby ją skutecznie zdiagnozować, Dlaczego diagnostykę celiakii zacząć najlepiej od genetycznego badania na celiakię, Badanie przeciwciał - czy są uzupełnieniem genetycznego badania na celiakię, Badanie histopatologiczne - czy można go uniknąć robiąc genetyczne badanie na celiakię

Jakie badania na celiakię zrobić, aby ją skutecznie zdiagnozować?
Dlaczego diagnostykę celiakii zacząć najlepiej od genetycznego badania na celiakię?
Badanie przeciwciał – czy są uzupełnieniem genetycznego badania na celiakię?
Badanie histopatologiczne – czy można go uniknąć robiąc genetyczne badanie na celiakię?

Jakie badania na celiakię zrobić, aby ją skutecznie zdiagnozować?

W kwestii diagnostyki celiakii istnieje kilka możliwości. Są to badania genetyczne, serologiczne oraz histopatologiczne. Ze względu na to, że celiakia jest chorobą genetyczną należy sprawdzić, czy gen celiakii jest obecny w naszym organizmie. Pobranie wymazu z policzka daje możliwość wykonania testów genetycznych. Badanie serologiczne polega na oznaczeniu przeciwciał obecnych w krwi pacjenta, z kolei badanie histopatologiczne polega na pobraniu materiału z jelita za pomocą endoskopii lub gastroskopii.

Dlaczego diagnostykę celiakii zacząć najlepiej od genetycznego badania na celiakię?

Badania na celiakię warto rozpocząć od testu genetycznego, dlatego że w razie otrzymania negatywnego wyniku daje on 100% pewność, że taka choroba się u nas nie pojawi. Dodatkowo, badanie genetyczne w kierunku celiakii jest najmniej inwazyjnym badaniem, wobec tego możemy w szybki i bezbolesny sposób wykluczyć tę chorobę lub ją potwierdzić. Należy wspomnieć, że po uzyskaniu potwierdzenia mamy możliwość wprowadzenia diety i poprawy jakości życia w krótkim czasie.

Badanie przeciwciał – czy są uzupełnieniem genetycznego badania na celiakię?

Badanie serologiczne powinno być wykonane w momencie, gdy badanie genetyczne daje wynik dodatni. Zdarza się, że osoby zdrowe otrzymują dodatni wynik testu genetycznego, dlatego też w ich następstwie wykonuje się badania mające na celu oznaczenie przeciwciał z krwi pacjenta.

Badanie histopatologiczne – czy można go uniknąć robiąc genetyczne badanie na celiakię?

Badania genetyczne w połączeniu z oznaczeniem przeciwciał w niektórych przypadkach pozwalają uniknąć wykonania badania histopatologicznego. Należy jednak pamiętać, że wykonanie biopsji jest w dalszym ciągu bardzo istotnym elementem diagnozy i pozwala na ocenę zaniku kosmków jelitowych. Na etapie potwierdzenia genetycznego oraz serologicznego warto odbyć konsultację z lekarzem, który poinstruuje nas o dalszych krokach i ewentualnej konieczności pobrania biopsji.