Badania na celiakię – jakie zrobić i gdzie je wykonać?

Celiakia to ciężka choroba, która wpływa na cały nasz tryb życia. Niepoprawnie zdiagnozowana lub nieleczona może przysporzyć pacjentowi mnóstwo problemów zdrowotnych, a nawet doprowadzić do niedożywienia. Właśnie dlatego tak istotne są prawidłowo wykonane badania na celiakię. Co trzeba o nich wiedzieć?

Jakie badania na celiakie zrobić żeby ją potwierdzić lub wykluczyć, Czy badania na celiakię można wykonać u małego dziecka, Czy wiek ma wpływ na rodzaj badania na celiakię, Kto najczęściej wykonuje badania na celiakię

Jakie badania na celiakie zrobić żeby ją potwierdzić lub wykluczyć?
Czy badania na celiakię można wykonać u małego dziecka?
Czy wiek ma wpływ na rodzaj badania na celiakię?
Kto najczęściej wykonuje badania na celiakię?

Jakie badania na celiakie zrobić, żeby ją potwierdzić lub wykluczyć?

W celu zdiagnozowania celiakii wykonuje się badania krwi oraz gastroskopię. Ta ostatnia służy do pobrania wycinka błony śluzowej dwunastnicy, który następnie poddaje się badaniu histopatologicznemu. Warto jednak zauważyć, że celiakia jest chorobą genetyczną, dlatego dla jej pełnego potwierdzenia warto wykonać specjalistyczne badanie genetyczne.

Czy badania na celiakię można wykonać u małego dziecka?

Celiakia jest chorobą, która dotkliwie dotyka także dzieci. Jej objawy mogą pojawiać się już u pięciomiesięcznych niemowląt i znacznie uprzykrzać życie malucha oraz jego rodziców. Skuteczny test DNA na celiakię może być wykonywany już u małych dzieci. Pozwala to na szybkie i skuteczne postawienie diagnozy i wdrożenie terapii.

Czy wiek ma wpływ na rodzaj badania na celiakię?

Wielu rodziców zastanawia się, czy ich pociechy pomogą uniknąć nieprzyjemnych badań diagnostycznych w kierunku celiakii. Na ogół wiek nie ma wpływu na rodzaj badania, jednak niekiedy w przypadku dzieci odstępuje się od nieprzyjemnego zabiegu gastroskopii, jednak tylko w sytuacji, kiedy powstałe objawy jednoznacznie wskazują na tę chorobę. Warto jednak wykonać badanie DNA, które jest bezbolesne i mało traumatyczne. Nie tylko pozwoli ono postawić diagnozę, ale także oszczędzi dziecku innych nieprzyjemnych badań.

Kto najczęściej wykonuje badania na celiakię?

Celiakia jest chorobą trzewną, dlatego jej diagnostyka najczęściej odbywa się w gabinecie gastrologa. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wykonanie badań genetycznych, warto zgłosić się do jednego z laboratoriów, które oferują badania DNA pod kątem celiakii. Jest to rozwiązanie szybkie, wygodne i wyjątkowo bezpieczne.