Badania na celiakię – jakie wykonać i ile kosztują?

Celiakia to schorzenie o podłożu genetycznym, podczas którego występuje nietolerancja glutenu. Badanie na celiakię pozwala na wykrycie choroby i wprowadzenie odpowiedniego leczenia wraz z dietą. Dzięki temu chory ma szansę na zmniejszenie dolegliwości i normalne życie. Warto wiedzieć, jakie badania diagnostyczne należy wykonać oraz ile kosztuje diagnostyka.

Jakie badania na celiakię, Na czym polega badanie w kierunku celiakii, Czy badanie na celiakię jest płatne, Czy badanie na celiakię jest drogie

Jakie badania na celiakię?
Na czym polega badanie w kierunku celiakii?
Czy badanie na celiakię jest płatne?
Czy badanie na celiakię jest drogie?

Jakie badania na celiakię?

Badania na celiakię obejmują kilka etapów, które warto połączyć w celu uzyskania kompletnej diagnozy. Możliwe jest wykonanie badań genetycznych wskazujących na występowanie celiakii, a także oznaczenie poziomu przeciwciał typowych dla schorzenia (tTG) i wykonanie biopsji jelita cienkiego.

Na czym polega badanie w kierunku celiakii?

Badanie oznaczające poziom przeciwciał tTG polega na analizie wykonanej z krwi. Również badanie genetyczne wymaga pobrania próbki ale są to wymazy z policzka w wybranym laboratorium i przeanalizowaniu jej pod kątem występowania genów charakterystycznych dla celiakii – chodzi o warianty genetyczne HLA-DQ2 oraz HLA-DQ8. Biopsja jelita cienkiego polega na pobraniu wycinku wyściółki jelita podczas badania endoskopowego.

Czy badanie na celiakię jest płatne?

Badania wykrywające celiakię może zlecić lekarz – są to analizy przeciwciał oraz biopsja jelita cienkiego. W uzasadnionych przypadkach w ramach NFZ mogą zostać rozliczone również badania genetyczne. Praktyka wskazuje jednak, że są to rzadkie przypadki i co gorsza, na pełną diagnostykę celiakii w ramach NFZ należy czekać co najmniej kilka miesięcy.

Czy badanie na celiakię jest drogie?

Wiele osób decyduje się wykonać badania na celiakię na własną rękę, dzięki czemu można szybko uzyskać wyniki. Koszt badań oznaczających przeciwciała to średnio 200-250 złotych. Prywatna gastroskopia wraz z biopsją to wydatek rzędu 350 złotych, natomiast badania genetyczne – 250-300 złotych. Biorąc jednak pod uwagę koszt diagnostyki innych schorzeń genetycznych, badania w kierunku celiakii kształtują się na średnim poziomie. Warto podkreślić, że cena badania na celiakię może się różnić w zależności od wybranego laboratorium.