Poronienie a Hashimoto – skąd mogą wynikać problemy z zajściem w ciążę?

Poronienie a Hashimoto

Zastanawia Cię, co mają ze sobą wspólnego poronienie a Hashimoto? Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy mogą przyczynić się do różnych komplikacji i wywołać przedwczesny poród, a nawet doprowadzić do utraty dziecka. U kobiet chorujących na Hashimoto problemy z utrzymaniem ciąży mogą wynikać często z nieleczonej celiakii. Wiedza na temat tego, czy przyszła mama nie ma nietolerancji pokarmowej może pomóc wyeliminować czynniki, które mogłyby zagrozić ciąży.

Jaki związek mają ze sobą poronienie a Hashimoto?
Poronienie a Hashimoto – jedną z częstych przyczyn poronień jest nieleczona celiakia
Wiele kobiet po zdiagnozowaniu celiakii zachodzi w ciążę i rodzi zdrowe dzieci
Celiakia, to choroba, która jest niesłusznie łączona z problemami gastrycznymi i wiekiem dziecięcym
Jakie są inne znane przyczyny poronień ? Które czynniki mogą zagrozić ciąży?

Jaki związek mają ze sobą poronienie a Hashimoto?

Kobiety z Hashimoto często mają problemy związane z poczęciem i utrzymaniem ciąży. Choroba Hashimoto może:

  • zahamować wzrost i rozwój płodu,
  • wywołać przedwczesny poród,
  • doprowadzić do utraty dziecka.

Choroba Hashimoto powoduje, że układ odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała przeciwko tarczycy, wywołując jej niedoczynność. Tym samym dochodzi do zakłócenia pracy układu hormonalnego, co przedkłada się także na zaburzenia owulacji i problemy z płodnością u kobiety.

Poronienie a Hashimoto – jedną z częstych przyczyn poronień jest nieleczona celiakia

Coraz częściej u kobiet chorujących na Hashimoto wśród możliwych przyczyn poronień wymieniana jest celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu. Celiakia stanowi duże zagrożenie dla kobiet w ciąży, ponieważ może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania i wywołać niedobory ważnych składników odżywczych, takich jak selen, cynk, kwas foliowy, czy żelazo. W wyniku nietolerancji pokarmowej może dojść do zahamowania rozwoju płodu, wiąże się ona także z większym ryzykiem niskiej masy urodzeniowej oraz pogorszoną zdolnością do rozrodu.

Trwała nietolerancja pokarmowa może doprowadzić do:

  • rozregulowania cyklu owulacji,
  • skrócić okres płodności,
  • spowodować wystąpienie nieregularnych miesiączek.

Jak dowodzą badania, płodność kobiet z nieleczoną celiakią jest niższa nawet o 40% w porównaniu z kobietami, które są zdrowe [1].

Wiele kobiet po zdiagnozowaniu celiakii zachodzi w ciążę i rodzi zdrowe dzieci

Naukowcy są zgodni co do tego, że niezdiagnozowana celiakia może stanowić przyczynę nawracających poronień, zwłaszcza u kobiet z Hashimoto. Schorzenia te często występują razem – kobiety chorujące na Hashimoto 10 razy częściej chorują także na celiakię.

Nietolerancja pokarmowa może utrudniać leczenie Hashimoto, ponieważ po spożyciu glutenu organizm produkuje przeciwciała, które niszczą kosmki jelitowe chorej osoby. W efekcie doprowadza to do zaburzonego przyswajania składników odżywczych oraz leków, w tym kluczowych substancji używanych w leczeniu Hashimoto. Właściwa diagnoza i zastosowanie diety bezglutenowej (w konsultacji z lekarzem) pozwala przywrócić płodność i uniknąć powikłań ciążowych.

Celiakia, to choroba, która jest niesłusznie łączona z problemami gastrycznymi i wiekiem dziecięcym

Celiakia i Hashimoto to poważne schorzenia, z których obecności często nie zdajemy sobie sprawy, ponieważ ich objawy mogą być niepozorne. Badania dowiodły, że aż 60% nowo rozpoznanych przypadków celiakii dotyczy dorosłych, a problemy gastryczne to tylko 30% spośród objawów nietolerancji pokarmowej.

Objawy celiakii są różnorodne – u chorej mogą występować zaburzenia nastroju, zapalenie jamy ustnej, ból stawów, a nawet zmiany skórne. Nietolerancja pokarmowa może wywołać u ciężarnej anemię – wtedy jedynym objawem schorzenia jest przewlekłe zmęczenie oraz skłonność do poronień.

Jakie są inne znane przyczyny poronień ? Które czynniki mogą zagrozić ciąży?

Do poronienia mogą doprowadzić niedobory żywieniowe związane z nietolerancjami pokarmowymi (np. celiakia), a także zaburzenia hormonalne – np. choroby związane z gruczołem tarczowym.

Inne, poza wymienionymi wyżej, możliwe przyczyny poronienia, to zaburzenia w organizmie matki, takie jak:

  • wrodzone wady anatomiczne, np. nieprawidłowa budowa macicy,
  • wadliwe funkcjonowanie układu immunologicznego,
  • choroby przewlekłe, takie jak niedokrwistość lub cukrzyca.

Do poronienia może dojść także z powodu wad genetycznych płodu (które powstają w sposób losowy).

Źródła:
1. E. Waszczuk, W. Homola, Zaburzenia rozrodczości u chorych na celiakię, „Advances in Clinical and Experimental Medicine”, 2006, 15, 6, s. 1097.

Autor: zdrowatarczyca.info | Zdjęcie: pixabay.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (2 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *