Z czym wiążą się nietolerancje pokarmowe?
Nietolerancje pokarmowe obecnie dotyczą dużej liczby pacjentów. Ich objawy są wywołane brakiem albo niedoborem enzymów, które są konieczne, aby prawidłowo przetworzyć daną substancję pokarmową. Przykładem nietolerancji pokarmowej może być celiakia lub nietolerancja laktozy. Celiakia jest najgroźniejszą nietolerancją pokarmową, ponieważ wywołuje ona wiele zdrowotnych powikłań. Obie nietolerancje posiadają swoje źródło w jelitach.
Z czego wynikają nietolerancje pokarmowe?
Jakie choroby mogą współistnieć z nietolerancjami pokarmowymi?
Jak skutecznie zdiagnozować nietolerancję pokarmową?
W jaki sposób można leczyć nietolerancje pokarmowe?
Z czego wynikają nietolerancje pokarmowe?
Nietolerancje pokarmowe wynikają z nieszczelnej bariery jelitowej. Wtedy dochodzi do przedostania się ze światła jelit aż do krwiobiegu niestrawionych wcześniej białek pokarmowych, patogenów i toksyn bakteryjnych.
Jakie choroby mogą współistnieć z nietolerancjami pokarmowymi?
Nietolerancje pokarmowe mogą współistnieć z takimi chorobami jak m.in.:
- Hashimoto,
- otyłość
- insulinooporność,
- autyzm,
- zespół jelita drażliwego,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- ADHD.
Obecność nadwrażliwości na pożywienie może wpływać na nasilenie objawów choroby. Należy podjąć właściwą terapię nietolerancji.
Jak skutecznie zdiagnozować nietolerancję pokarmową?
W celu skutecznego zdiagnozowania nietolerancji pokarmowej najlepiej wykonać badania genetyczne. Wynika to z tego względu, iż trwała nietolerancja glutenu, czyli celiakia oraz nietolerancja laktozy stanowią choroby, które są uwarunkowane genetycznie. To oznacza, że do ich występowania trzeba pewnych zmian w genach. Dzięki badaniom DNA można je wykryć. Po badaniu DNA można dowiedzieć się dodatkowo czy występuje prawdopodobieństwo zachorowania na celiakię lub nietolerancję laktozy, czy bliskie osoby powinny się przebadać i czy trzeba regularnie wykonywać badania z krwi.
W jaki sposób można leczyć nietolerancje pokarmowe?
Nietolerancję pokarmową rozpoznaje się po dokładnym wywiadzie lekarza z pacjentem i po wykonaniu wskazanych badań. Specjalista może zalecić tzw. prowokację pokarmową. Polega ona na ustaleniu jaki jest związek przyczynowo – skutkowy między spożywaniem danego pokarmu a objawami pojawiającymi się ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo testy alergologiczne mogą wykluczyć alergię jako pojawiającą się przyczynę charakterystycznych symptomów. Formą leczenia jest dieta eliminacyjna. Jej zadaniem jest wyciszenie niepożądanych reakcji ze strony organizmu na konkretny produkt, co w efekcie ma wpłynąć na lepszy komfort życia pacjenta. Czas ograniczenia danego pokarmy zależy od wieku chorego i rodzaju eliminowanego pokarmu, jak również postaci klinicznej choroby. Zwykle ten okres czasu wynosi 6-12 miesięcy. Po jego upływie, pod kontrolą specjalisty, można w małych ilościach próbować włączać konkretny produkt do swojej diety.