Zespół jelita drażliwego – czym jest i jak się objawia?
Zespół jelita drażliwego to inna nazwa nadpobudliwości jelita grubego. Jest to przypadłość, na którą cierpią tysiące osób na całym świecie, a jego przyczyny nie są jednoznacznie znane. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym zespole objawów.
Co to jest zespół jelita drażliwego i jakie są przyczyny?
Jak często występuje zespół jelita drażliwego?
Jak się objawia zespół jelita drażliwego?
Jakie są sposoby leczenia zespołu jelita drażliwego?
Co to jest zespół jelita drażliwego i jakie są jego przyczyny?
Chociaż istnieje kilka czynników, które według ekspertów mogą powodować zespół jelita drażliwego, w medycynie nadal jest on uważany za stosunkowo tajemniczą przypadłość, której dokładna przyczyna nie jest jeszcze do końca znana. Warto pamiętać, że zespół jelita drażliwego jest jednostką chorobową a jedynie zespołem objawów od strony układu pokarmowego. W przypadku wielu chorych mogą one jednak poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Często powtarza się, że na zespół jelita drażliwego mogą wpływać zaburzenia osi mózgowo-jelitowej oraz problemy z motoryką jelit, a także nadwrażliwość trzewna.
Jak często występuje zespół jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego jest jedną z najczęściej występujących współcześnie chorób układu pokarmowego. Statystycznie częściej przydarza się kobietom, a badania dowiodły, że może mieć on podłoże genetyczne i występować rodzinnie.
Jak się objawia zespół jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego jest przypadłością, która objawia się wyjątkowo nieprzyjemnymi dolegliwościami od strony układu pokarmowego. Spośród najbardziej charakterystycznych wymienić można między innymi:
- biegunki
- zaparcia
- bobkowaty stolec z domieszką śluzu
- nadwrażliwość układu pokarmowego
Wszystkie te objawy prowadzą do osłabienia, nerwowości, a w niektórych przypadkach nawet do depresji.
Jakie są sposoby leczenia zespołu jelita drażliwego?
Leczenie zespołu jelita drażliwego rozpoczyna się tuż po diagnostyce i zwykle jest długotrwałe oraz odbywa się pod pełną kontrolą lekarza. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne, jednak często specjaliści zalecają unikanie stresów, zdrowy i uporządkowany styl życia, a także unikanie pokarmów, które powodują nasilanie się objawów.