Nieszczelność jelita – czy to tylko wymysł?

Nieszczelne jelita to temat kontrowersyjny. Naukowcy przekonują, że taka przypadłość nie istnieje. Nie ma bowiem konkretnych źródeł, które sklasyfikowałyby przypadłość jako konkretną chorobę. Nie ma choroby, nie ma więc i leku.

Czym jest nieszczelność jelit, Jakie sa objawy nieszczelności jelit, Jakie są przyczyny nieszczelności jelit, Czy nieszczelność jelit może być mylona z inną chorobą

Czym jest nieszczelność jelit?
Jakie sa objawy nieszczelności jelit?
Jakie są przyczyny nieszczelności jelit?
Czy nieszczelność jelit może być mylona z inną chorobą?

Czym jest nieszczelność jelit?

Według źródeł pod wpływem wielu różnych czynników zostaje naruszona ściana jelita, co powoduje w niej szczeliny. Poprzez te otwory do krwioobiegu dostają się toksyny z przemiany materii, bakterie, wirusy, pasożyty ludzkie a także resztki pokarmu. Choroba w medycynie nie istnieje, jednak faktem jest, że w wyniku rozwijającego się stanu zapalnego błony śluzowej jelita, dochodzi do jego podrażnienia. Powoduje to jego osłabienie, a tworzące się odstępy pomiędzy komórkami stają się coraz większe.

Jakie są objawy nieszczelności jelit?

Toksyny wydostające się z jelit gromadzą się w mięśniach, skórze, mózgu, stawach, gruczołach, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego i dalszych chorób. Jednym z objawów jest przewlekły ból brzucha oraz ciągłe wzdęcia, zaparcia i biegunki. W wyniku zmniejszonej produkcji enzymów trawiennych pojawiają się dodatkowo refluks i zgaga. Uznaje się, że alergie pokarmowe to również objaw zespołu nieszczelnego jelita. Toksyny wpływają negatywnie na cały organizm dając uczucie zmęczenia, zmienność nastrojów, bezsenność i problemy z koncentracją. Zmiany skórne, trądzik, wahania wagi ciała, stany podgorączkowe niewiadomego pochodzenia, bóle mięśni i stawów to typowe objawy na skórze, które występują podczas nieszczelnego jelita.

Jakie są przyczyny nieszczelności jelit?

Jako największego wroga uważa się stres oraz używki, które niszczą wyściółkę jelita cienkiego. Spożywanie produktów wysoce przetworzonych oraz bogatych w sztuczne barwniki i konserwanty nie jest również obojętne dla organizmu. Ponadto zażywanie niektórych leków może wpływać niekorzystnie na błonę śluzową jelita. Zalicza się do nich aspirynę, tabletki antykoncepcyjne, antybiotyki, leki sterydowe.

Czy nieszczelność jelit może być mylona z inną chorobą?

Objawy występujące przy nieszczelności jelit są często przypisywane innym chorobom. Kiedy w organizmie dochodzi do zachwiania gospodarki hormonalnej, zapalenia naczyń, reumatoidalnego zapalenia stawów czy niedoczynności tarczycy. Dlatego przy diagnozowaniu dolegliwości niezbędny jest rzetelny wywiad i badania, w celu eliminacji lub potwierdzenia diagnozy.