Niedoczynność tarczycy – skąd sie bierze?

Tarczyca to mały organ odpowiedzialny za produkcję hormonów. Położona jest w dole szyi, przed tchawicą. Hormony, które wytwarza tarczyca sterują przemianą materii w tkankach i narządach. W zależności od schorzenia, hormonów tych może produkować za mało lub za dużo.

Co to jest niedoczynność tarczycy i jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy, Jak często występuje niedoczynność tarczycy, Jak wygląda rozpoznanie niedoczynności tarczycy, Czy możliwe jest całkowite wyleczenie niedoczynności tarczycy

Co to jest niedoczynność tarczycy i jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?
Jak często występuje niedoczynność tarczycy?
Jak wygląda rozpoznanie niedoczynności tarczycy?
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie niedoczynności tarczycy?

Co to jest niedoczynność tarczycy i jakie są przyczyny niedoczynności?

Jak sama nazwa wskazuje, niedoczynność tarczycy to zbyt małe stężenie hormonów produkowanych przez gruczoł. Schorzenie zdecydowanie częściej dotyka kobiety. Wyróżnia się trzy typy choroby:

* pierwotna – uszkodzenie gruczołu tarczowego

* wtórna – zmniejszona stymulacja ze strony przysadki mózgowej

* trzeciorzędowa – za mało hormonu produkowanego przez podwzgórze

W zależności od typu, przyczyny niedoczynności to:

* Hashimoto – przewlekłe zapalenie tarczycy (pierwotna)

* nowotwór lub uszkodzenie przysadki (wtórna)

* nowotwór lub uszkodzenie podwzgórza (trzeciorzędowa)

* czasem zdarza się zapalenie tarczycy po porodzie lub w wyniku zażywania jakieś grupy leków

Jak często występuje niedoczynność tarczycy?

Statystyki wskazują, że choroba atakuje 5% kobiet i 1% mężczyzn. Ryzyko zwiększa się z wiekiem. Ponadto Hashimoto często „dostaje się w spadku” po chorym członku rodziny.

Jak wygląda rozpoznanie niedoczynności tarczycy?

W pierwszej kolejności wykonuje się badanie krwi, które wykaże stężenie TSH. Badanie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli wynik będzie powyżej normy, endokrynolog zleci wykonanie pomiaru wolnej tyroksyny (ft4). Jeśli ten wynik będzie niski, oznacza to niedoczynność pierwotną tarczycy. Czyli za chorobę będzie odpowiedzialna tarczyca, nie przysadka. Następnie lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i wykonuje USG tarczycy.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie niedoczynności tarczycy?

Niestety w przypadku trzech powyższych typów tarczycy pacjenci już do końca życia muszą przyjmować odpowiednią dawkę hormonów. Co jakiś czas powinni kontrolować poziom TSH. Jeśli zapalenie pojawiło się po porodzie lub po lekach, możliwe jest, że choroba się cofnie.