Jak wygląda leczenie Hashimoto
Przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy- dla większego grona znane jako Hashimoto. Jest to niebolesne zapalenie tarczycy o podłożu immunologicznym. Dotyka ono coraz więcej osób, a zwłaszcza kobiet młodych oraz w średnim wieku w naszym kraju.
Leczenie Hashimoto – gdzie szukać wsparcia?
Leczenie Hashimoto – czy jest możliwe bez leków?
Leczenie Hashimoto – na jakie inne choroby jest się narażonym?
Leczenie Hashimoto – czy jest możliwe do wyleczenia?
Leczenie Hashimoto – gdzie szukać wsparcia?
Podejrzenie niedoczynności tarczycy może zostać stwierdzone podczas rutynowych badań. W celu otrzymania dokładnej diagnozy należy udać się do specjalisty, jakim jest endokrynolog. W przypadku stwierdzenia niewydolności należy koniecznie poinformować swoich bliskich o możliwych konsekwencjach jakie niesie za sobą nieleczona choroba Hashimoto. Diagnoza nie jest równoznaczna z wyrokiem śmierci, z tą chorobą można normalnie funkcjonować, jeśli tylko pacjent będzie kontrolował poziom hormonów.
Leczenie Hashimoto – czy jest możliwe bez leków?
Odpowiednie monitorowanie jest kluczem do kontrolowania Hashimoto. Jeżeli tarczyca działa prawidłowo w momencie stwierdzenia choroby, pacjent jest zobowiązany do przeprowadzania regularnych badań. W przypadku odchyleń na tle hormonalnym konieczne będzie przyjęcie hormonów tarczycy, w celu ustabilizowania ich poziomu.
Leczenie Hashimoto – na jakie inne choroby jest się narażonym?
Każde nieleczone zaburzenie niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Zostawienie Hashimoto bez leczenia jest skrajnie nieodpowiedzialne, prowadzi to do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta przez pogłębienie chorób współistniejących. Chorzy są narażeni w szczególności na:
- Problemy kardiologiczne- zwiększenie szansy na choroby serca
- Problemy ze zdrowiem psychicznym – zmniejszenie pociągu seksualnego czy depresja
- Obrzęk śluzowaty – Senność, utrata przytomności, śpiączka.
Leczenie Hashimoto – czy jest możliwe do wyleczenia?
W przypadku stwierdzenia niedoczynności tarczycy jest stosowane leczenie objawowe. Polega ono na podawaniu hormonów tarczycy w celu wyrównania gospodarki hormonalnej. Jest to choroba o charakterze przewlekłym, wymaga więc długoterminowej opieki endokrynologicznej. Pacjent musi przyjmować cyklicznie leki, wykonywać badania hormonów tarczycy czy też odbywać wizyty kontrolne.