Jak rozpoznać celiakię?
Celiakia jest autoimmunologiczną chorobą o podłożu genetycznym charakteryzującą się nietolerancją glutenu, a więc białek zawartych w ziarnach zbóż. Spożycie takich produktów powoduje u chorych zanik kosmków jelitowych, co zaburza wchłanianie pokarmu w drogach pokarmowych. Schorzenie to dzielimy standardowo na trzy odmiany w zależności od nasilenia występujących objawów.
Jakie są objawy celiakii klasycznej?
Jakie są objawy celiakii utajonej?
Jakie są objawy celiakii ubogoobjawowej?
Co robić w razie wystąpienia objawów celiakii?
Jakie są objawy celiakii klasycznej?
Klasyczna forma celiakii pociąga za sobą typowe objawy: przewlekłe biegunki, częste bóle brzucha i wzdęcia czy spadek masy ciała. Do tego, u dzieci, może powodować zaburzenia rozwoju fizycznego organizmu, a więc zbyt niski wzrost oraz masę ciała.
Jakie są objawy celiakii ubogoobjawowej?
W tej odmianie choroby, objawy celiakii typowe dla formy pełnoobjawowej zwykle nie występują. Charakteryzują ją natomiast najczęściej afty i wrzodziejące zapalenia jamy ustnej, ale często także bóle kości i stawów, chroniczne zmęczenie, migreny, niedokrwistość i podwyższony poziom cholesterolu.
Jakie są objawy celiakii utajonej?
U osób, które mają prawidłowe kosmki jelitowe, jednak w ich krwi znajdują się charakterystyczne dla choroby przeciwciała, mamy do czynienia z celiakią utajoną. Przebiega zwykle bezobjawowo. Może ona jednak przekształcić się w przyszłości w swoją klasyczną odmianę- z tego powodu nie powinno się ignorować już pierwszych symptomów nasilania się schorzenia.
Co robić w razie wystąpienia objawów celiakii?
W przypadku rozpoznania u siebie nawet najdrobniejszych oznak charakterystycznych dla tej choroby należy bezzwłocznie podjąć odpowiednie kroki. Taka osoba powinna na samym początku skontaktować się z lekarzem w celu wykonania odpowiednich badań przez gastroenterologa w momencie, gdy chory spożywa jeszcze gluten. Jest to niezwykle ważne, aby wyniki testu były wiarygodne. Z tego powodu, przed skontaktowaniem się z odpowiednim specjalistą, nie powinno się samemu przechodzić na dietę bezglutenową, której stosowanie uniemożliwi poprawną diagnozę. Badania na celiakię polegają na pobraniu od pacjenta próbki krwi w celu sprawdzenia czy obecne są w niej charakterystyczne dla choroby przeciwciała. To jednak nie wszystko. Do pełnej diagnozy konieczne jest wykonanie biopsji jelita cienkiego, która posłuży do oceny stanu kosmków jelitowych chorego. W momencie rozpoznania celiakii, pacjent powinien całkowicie wyeliminować z diety produkty zawierające gluten. Jest to jedyny sposób na zwalczenie negatywnych skutków schorzenia. Co więcej, taka dieta nadal jest bardzo zdrowa i bogata w niezbędne składniki odżywcze, a liczba przepisów na pysze, bezglutenowe dania rośnie z dnia na dzień.