Hashimoto u przyszłej mamy
Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy, które może prowadzić do wielu powikłań. Ostatnio bardzo powszechna choroba autoimmunologiczna dopada zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Należy jednak zauważyć, że hashimoto występuje 10 razy częściej u przedstawicielek płci żeńskiej. Pogorszenie cery, wypadanie włosów, przybieranie na wadze jednak to pikuś w porównaniu z problemami z prawidłowym rozwojem płodu.
Czy mając Hashimoto ciąża jest możliwa?
Jak się przygotować do ciąży mając Hashimoto?
Na co zwracać uwagę przy Hashimoto w ciąży?
Czy przy Hashimoto dieta w ciąży jest konieczna?
Czy mając Hashimoto ciąża jest możliwa?
Hashimoto ciąża? Nie ulega wątpliwości, że kobiety borykające się z chorobą Hashimoto są bardziej podatne na poronienia, przedwczesny poród, pęknięcie łożyska, itd. Mimo wszystko, ciąża jest jak najbardziej możliwa, zakładając wcześniejsze jej zaplanowanie. Pod opieką dobrego endokrynologa, należy unormować hormony, a następnie kontrolować je średnio co 4 tygodnie.
Jak się przygotować do ciąży mając Hashimoto?
Po pierwsze, wykonać badania. Diagnostyka TSH, FT3, FT4, aTPO, aTG oraz USG tarczycy mają decydujące znaczenie. Należy zauważyć, że pierwsze tygodnie ciąży u kobiet, cierpiących na Hashimoto są najtrudniejsze. Przeciwciała przeciwtarczycowe w organizmie ciężarnej walczą z zarodkiem, próbując się go pozbyć. Niestety, w pierwszych etapach ciąży, często dochodzi do utraty dziecka.
W razie potrzeby należy przyjmować leki od pierwszego miesiąca ciąży aż do samego porodu.
Na co zwracać uwagę przy Hashimoto w ciąży?
Suplementacja jodu jest ważna nie tylko dla ciężarnych, chorych na Hashimoto, ale i dla wszystkich kobiet w ciąży. Niedobór tego pierwiastka może być przyczyną obniżenia T3 i T4. Zapotrzebowanie jodu dla przyszłych mam wynosi 150 µg na dobę.
Należy jednak pamiętać aby nie przesadzać z jego suplementacją. Często podatność na jod to kwestia indywidualna, dlatego decyzję o dodatkowym jego uzupełnianiu należy skonsultować z endokrynologiem.
Czy przy Hashimoto dieta w ciąży jest konieczna?
Kobiety, borykające się z przewlekłym zapaleniem tarczycy, powinny zawrócić uwagę na codzienny jadłospis. Nie ma przeciwwskazań do spożywania produktów mlecznych, glutenu, jednakże należy wykluczyć z diety wszelakiego rodzaju fast-foody. Przy chorobach tarczycy, powinno unikać się soi oraz nadmiernego spożywania warzyw strączkowych. Podkreślamy jednak, że dieta to kwestia indywidualna. Wpływ mają różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe, zapotrzebowanie kaloryczne, a nawet przyzwyczajenia. Układając jadłospis należy przede wszystkim pamiętać o sobie i kiełkującym zarodku. Dieta nie może być karą – powiedzielibyśmy, że wprost przeciwnie! Jej obowiązkiem jest poprawa samopoczucia chorej na Hashimoto i wpływ na prawidłowy rozwój ciąży.