Choroby tarczycy a przybieranie na wadze

Choroby tarczycy a przybieranie na wadze

Wśród chorób, które zwiększają skłonność do tycia, wymienia się także choroby tarczycy [2]. Gruczoł ten odpowiada za produkcję hormonów, które sterują metabolizmem, jego choroby mogą więc wpływać na problemy z wagą. Co robić w takiej sytuacji? Jak schudnąć przy Hashimoto? Wyjaśniamy, dlaczego w chorobach tarczycy tak istotna jest odpowiednio zbilansowana dieta!

Niedoczynność tarczycy a waga

Tarczyca a tycie, niedoczynność tarczycy a tycie

Niedoczynność tarczycy a tycie – dieta ma ogromne znaczenie

Jak schudnąć przy Hashimoto?

Jak schudnąć przy Hashimoto? Które produkty są zakazane?

Niedoczynność tarczycy a waga

W grupie osób narażonych na częste zmiany masy ciała znajdują się pacjenci z chorobami tarczycy. Organizm chorego produkuje nieprawidłowe (zbyt małe lub zbyt duże) ilości hormonów tarczycy, w związku z czym, dochodzi do zaburzeń w metabolizmie [3]. U osoby z niedoczynnością tarczycy, w wyniku braku hormonów odpowiedzialnych za metabolizm podstawowa przemiana materii u osoby może znacznie zwolnić, natomiast u osoby z nadczynnością – nienaturalnie przyspieszyć [2].

Tarczyca a tycie, niedoczynność tarczycy a tycie

Przybieranie na wadze stanowi jeden z głównych objawów niedoczynności tarczycy [1]. Choroba ta, podobnie jak cukrzyca, zespół Cushinga, czy depresja, ma związek ze skłonnością do nadmiernego przyrostu masy ciała [2].

Niedoczynność tarczycy a tycie – dieta ma ogromne znaczenie

Niedoczynność tarczycy należy leczyć – służą temu odpowiednie leki zawierające syntetyczny hormon tarczycowy [5]. Dzięki nim można utrzymać w organizmie chorego prawidłowe stężenie hormonów i poprawić jego stan zdrowia. Nawet najlepsza jednak terapia lecznicza nie da dobrego efektu, jeśli nie zadbamy o to, by pacjent zdrowo się odżywiał. Czynniki żywieniowe mają bowiem istotny wpływ na rozwój choroby Hashimoto i niedoczynności tarczycy [4].

Jak schudnąć przy Hashimoto?

Jak schudnąć przy Hashimoto? Dietetycy i lekarze zalecają, by osoby z niedoczynnością tarczycy stosowały dietę niskoenergetyczną lub normo kaloryczną [5]. Wartość energetyczna diety powinna zostać ustalona indywidualnie, biorąc pod uwagę styl i tryb życia pacjenta [4] [5].

Modyfikacja diety nie tylko stanowi odpowiedzieć na pytanie, jak schudnąć przy Hashimoto, ale też wpłynie pozytywnie na przebieg choroby. Stosowanie skonsultowanej z dietetykiem diety przy niedoczynności tarczycy zmniejszy nasilenie stanu zapalnego oraz poprawi efektywność leczenia choroby [4]. Zmniejszy się także ryzyko wystąpienia chorób dieto zależnych, takich jak np. cukrzyca lub zmiany w układzie krążenia.

Jak schudnąć przy Hashimoto? Które produkty są zakazane?

Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi w chorobach tarczycy [6] produkty, które nie powinny być w ogóle spożywane przez pacjentów z Hashimoto to:

  • cukier i słodycze,
  • gazowane napoje,
  • gotowe sosy i potrawy,
  • żywność wysoko

Przy niedoczynności tarczycy wskazane są natomiast produkty zawierające jod, selen, żelazo, cynk, a także warzywa i owoce bogate w błonnik pokarmowy [6]. Chorujący na niedoczynność tarczycy powinien spożywać chude mięso, tłuste gatunki ryb i wybierać tłuszcze pochodzenia roślinnego, a także pić dużo płynów [5].

Źródła:

Na podstawie: zdrowie.pap.pl / Serwis Zdrowie. 

  1. https://zdrowatarczyca.info/do-pobrania/objawy-niedoczynnosci-tarczycy/zdrowie.pap.pl / Serwis Zdrowie. 
  2. https://zdrowie.pap.pl/fakty-i-mity/za-nadwage-i-otylosc-zawsze-odpowiada-za-duza-ilosc-kalorii-w-diecie
  3. https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/czy-za-tycie-zawsze-odpowiada-nadmierna-ilosc-kalorii-w-diecie
  4. https://zdrowatarczyca.info/dieta/zalecenia-zywieniowe-w-chorobach-tarczycy/
  5. https://zdrowie.pap.pl/dieta/hashimoto-gdy-brakuje-hormonow-tarczycy
  6. Zakrzewska, M. Zegan, E. Michota-Katulska, Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2015, XLVIII, 2, s. 119.
Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: Tumisu/pixabay.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Oceń