Czym objawia się alergia na gluten i jak ją leczyć

Coraz więcej osób w Polsce jest diagnozowana w kierunku posiadanych alergii. Najbardziej powszechne są alergie wziewne na przykład na pyłki traw i zbóż. Jednak sporo osób ma również wykrywane alergie pokarmowe. Do nich należy choćby alergia na gluten. Choć dieta bezglutenowa stała się modna, ponieważ pozwala szybko schudnąć, to dla wielu osób jest ona dietą leczniczą. Kiedy warto się zbadać pod kątem alergii na gluten?

Czym jest alergia na gluten, Czy alergia na gluten to to samo co celiakia, Jakie są objawy alergii na gluten,Czy mając alergię na gluten trzeba przejść na dietę bezglutenową

Czym jest alergia na gluten?
Czy alergia na gluten to to samo co celiakia?
Jakie są objawy alergii na gluten?
Czy mając alergię na gluten trzeba przejść na dietę bezglutenową?

Czym jest alergia na gluten?

Alergia na gluten pojawia się, gdy system odpornościowy udziela nieprawidłowej odpowiedzi. Po prostu spożywanie glutenu wywołuje w nim stan zapalany. Sam gluten jest białkiem zbóż, jakie występuje w wielu produktach spożywczych, a nawet może występować w ilościach śladowych, które wnikają do pożywienia na dziale produkcji. Co istotne objawy alergii na gluten mogą pojawić się w każdym wieku.

Czy alergia na gluten to to samo co celiakia?

Nie. Zdecydowanie są to inne jednostki chorobowe. Choćby dlatego, że celiakia to choroba autoimmunologiczna o podłożu glutenozależnym. Gluten wywołuje reakcję organizmu i ujawnia obecność celiakii. Jednak nie każda nadwrażliwość na gluten to celiakia. Wyróżnia się osobno alergię oraz nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, która nie ma charakteru autoimmunologicznego (jak celiakia) lub alergicznego. Choć faktycznie wszystkie wymienione schorzenia mogą mieć bardzo podobne do siebie objawy.

Jakie są objawy alergii na gluten?

Alergie pokarmowe mają bardzo charakterystyczne objawy. Alergia na gluten może więc objawiać się biegunką, wymiotami, pokrzywką skórną, a nawet wodnistym katarem, skurczem oskrzeli, atopowym zapaleniem skóry, a nawet może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Jednak można mieć też tzw. opóźnioną reakcję alergiczną. Występuje ona najczęściej przy alergiach krzyżowych, na kilka produktów pokarmowych. Objawami są m.in. wzdęcia, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, ból głowy, senność lub ciągłe zmęczenie, a także zmiany skórne czy wahania nastroju.

Czy mając alergię na gluten trzeba przejść na dietę bezglutenową?

Jak w przypadku każdej alergii i tutaj trzeba unikać kontaktu z alergenem. Trzeba zatem przejść na dietę bezglutenową. Natomiast, gdy potwierdzona zostanie reakcja IgE – zależna z badań krwi, konieczne może być też stosowanie leków przeciwhistaminowych i kortykosteroidów.