Czym jest TSH i co ma wspólnego z Hashimoto?

Jaka wartość TSH jest prawidłowa w Hashimoto, Kiedy wynik TSH w Hashimoto powinien zaniepokoić, Co oznacza Hashimoto, TSH, FT3, FT4 w chorobie tarczycy, Co mają ze sobą wspólnego Hashimoto, TSH, anty-TPOŚwiadomość na temat Hashimoto wzrasta z każdym rokiem. Coraz więcej ludzi ma dostęp do odpowiednich badań, które są w stanie wskazać nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej naszego organizmu. Słownictwo związane z Hashimoto może być na początku trudne do zrozumienia. Warto, jednak jeżeli mamy styczność z tą chorobą, zapoznać się z najbardziej podstawowymi terminami i znać ogólnie przyjęte normy, które mogą wskazywać na nieprawidłową pracę hormonów. Wiedza taka zwiększy naszą świadomość na temat choroby Hashimoto.

Jaka wartość TSH jest prawidłowa w Hashimoto?
Kiedy wynik TSH w Hashimoto powinien zaniepokoić?
Co oznacza Hashimoto, TSH, FT3, FT4 w chorobie tarczycy?
Co mają ze sobą wspólnego Hashimoto, TSH, anty-TPO?

Jaka wartość TSH jest prawidłowa w Hashimoto?

W przypadku zdrowego organizmu, który nie cierpi na zaburzenia hormonalne, TSH powinno wynosić od 0,2 do 0,4 do 4,0-4,5 mj.m./l. Trzeba jednak zaznaczyć, że górna granica poziomu tego hormonu jest rzeczą indywidualną. Zależy ona od wieku, płci, pochodzenia i ilość przyjmowanego jodu.

Kiedy wynik TSH w Hashimoto powinien zaniepokoić?

W przypadku choroby Hashimoto zbyt wysoki poziom TSH może świadczyć o niedoczynności tarczycy. Zaburzona wtedy zostaje produkcja FT3 i FT4, a nasza tarczyca jest atakowana i stopniowo niszczona przez przeciwciała. Choroba Hashimoto jest więc chorobą autoagresywną, gdyż ciało atakuje samo siebie.

Co oznacza Hashimoto, TSH, FT3, FT4 w chorobie tarczycy?

Hashimoto jest ogólną nazwą choroby hormonalnej. Objawia się ona jako zapalenie tarczycy spowodowane nieprawidłową gospodarkę hormonów w organizmie. TSH zaś jest to określenie na hormon tyreotropowy, który jest produkowany przez przysadkę mózgową. Jego rolą jest pobudzanie tarczycy do produkcji hormonów: FT3 (trójjodotyroniny) i FT4 (tyroksyny).

Co mają ze sobą wspólnego Hashimoto, TSH, anty-TPO?

Hashimoto jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest zapaleniem tarczycy, które powodowane jest przez zbyt wysoki poziom stężenia hormonu TSH. Anty-TPO jest natomiast podstawowym badaniem, jakie wykonujemy w celu diagnostyki Hashimoto. Polega ono na wykrywaniu przeciwciał, które wytwarza nasz organizm. W przypadku zachorowania przeciwciała te zachowują się agresywnie i stopniowo niszczą naszą tarczycę.