Czym jest nietolerancja glutenu i w jaki sposób się objawia?
Nietolerancja glutenu to problem, z którym zmaga się wiele osób. Warto jednak podkreślić, że nietolerancja glutenu ma zwykle podłoże alergiczne, natomiast często jest mylona z celiakią, czyli chorobą genetyczną. Oba schorzenia mogą dawać podobne objawy, jednak nie są tym samym. Nietolerancja glutenu to problem, z którym można sobie poradzić i wrócić do pełni zdrowia.
Kiedy występują pierwsze objawy nietolerancji glutenu?
Jakie są jelitowe objawy nietolerancji glutenu?
Jakie są pozajelitowe objawy nietolerancji glutenu?
Czy wiek ma wpływ na objawy nietolerancji glutenu?
Kiedy występują pierwsze objawy nietolerancji glutenu?
Nietolerancja glutenu może objawiać się w różnym wieku. Pierwsze objawy nietolerancji glutenu można obserwować już u dzieci na etapie rozszerzania diety. Zwykle objawy pojawiają się na przestrzeni 24-36 godzin od zjedzenia produktów bogatych w gluten. Z racji tego, że jest to dość spory okres czasu, objawy nietolerancji bywają mylone np. z problemami żołądkowymi.
Jakie są jelitowe objawy nietolerancji glutenu?
Jelitowe objawy nietolerancji glutenu są silnie i nieprzyjemnie odczuwane przez osobę chorą. Należą do nich wszystkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego – mogą to być wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, wymioty czy zaparcia. Takie same objawy występują zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Jakie są pozajelitowe objawy nietolerancji glutenu?
Do pozajelitowych objawów nietolerancji glutenu można zaliczyć szereg dolegliwości, takich jak powstawanie aft na jamie śluzowej ust, spadek dobrego samopoczucia, uczucie rozdrażnienia czy pojawianie się zmian skórnych np. trądziku. Takie objawy nie są typowe, dlatego też bardzo często myli się je z innymi chorobami, co prowadzi również do nieprawidłowego sposobu leczenia.
Czy wiek ma wpływ na objawy nietolerancji glutenu?
Okazuje się, że typ objawów występujących przy nietolerancji glutenu jest zależny od wieku. U mniejszych dzieci i niemowląt zazwyczaj pojawiają się symptomy jelitowe, natomiast z wiekiem wzrasta tendencja do występowania symptomów pozajelitowych. U dorosłych mogą pojawiać się problemy neurologiczno-psychiatryczne, które mogą występować wraz z innymi objawami pozajelitowymi. Wiele zależy jednak od samego chorego, ponieważ objawy nietolerancji glutenu są zjawiskiem indywidualnym.