Co warto wiedzieć o badaniach w kierunku celiakii?
Celiakia to choroba, która daje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, głównie ze strony układu trawiennego, dlatego wielu ludzi szukając poprawy zdrowia samodzielnie decyduje się na rozpoczęcie diety bezglutenowej bez konsultacji z lekarzem. W wielu przypadkach zdarza się tak, że eliminacja glutenu przynosi dobre efekty, jednak czy zawsze zmiana diety bez wykonania badania na celiakię jest dobrym pomysłem? Okazuje się, że po przejściu na dietę bezglutenową trudno jest o jednoznaczne wyniki badań serologicznych, gdyż te wymagają kontaktu z czynnikiem szkodzącym.
Jak zrobić badania na celiakię będąc na diecie bezglutenowej?
Czy powinno się profilaktycznie zrobić badania na celiakię?
W jakich przypadkach można zrobić badania na celiakię przez NFZ?
Czy zawsze robiąc badania na celiakię trzeba wykonać testy serologiczne?
Jak zrobić badania na celiakię będąc na diecie bezglutenowej?
Jeśli już rozpoczęcie diety bezglutenowej mamy za sobą i chcielibyśmy wykonać badania, mamy przed sobą kilka opcji. Pierwszą opcją, na którą trudno się zdecydować jest powrót do klasycznej diety, tak aby badania serologiczne mogły być obiektywne. Nie każdy jednak jest gotów na powrót do glutenu zwłaszcza jeżeli jego eliminacja przyniosła pozytywne efekty. W takiej sytuacji możemy wykonać bezinwazyjne badanie genetyczne, polegające na pobraniu wymazu z policzka, mające na celu ustalenie, czy mamy w sobie gen odpowiadający tej chorobie. Negatywny wynik daje wysokie prawdopodobieństwo, dlatego już na tym etapie możemy zakończyć poszukiwania. Jednak w przypadku wykrycia genu trudno o jednoznaczną odpowiedź dotyczącą obecności choroby w naszym organizmie, dlatego kolejnym krokiem powinny być właśnie testy serologiczne.
Czy powinno się profilaktycznie zrobić badania na celiakię?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy profilaktyczne badania na celiakię są potrzebne, ponieważ każdy przypadek jest inny. Jedno jest jednak pewne, jeśli towarzyszą nam jakiekolwiek dolegliwości mogące świadczyć o celiakii, wykonanie badań jest bardzo dobrym pomysłem. Jeśli by patrzeć na to zagadnienie w kwestii kolejności, najlepiej zacząć od testów, a później wprowadzić ewentualną dietę. Profilaktyczne badanie na celiakię jest oczywiście dobrym pomysłem, gdyż pozwala na szybką reakcję w przypadku potwierdzenia choroby.
W jakich przypadkach można zrobić badania na celiakię przez NFZ?
Badania serologiczne oraz histopatologiczne (wymaz śluzówki jelita) w kierunku celiakii są refundowane przez NFZ. W praktyce jednak okazuje się, że na takie badania bezpłatnie mogą liczyć głównie osoby, u których objawy celiakii są wyjątkowo jednoznaczne. Warto więc bacznie śledzić swoje dolegliwości, aby móc rzetelnie opowiedzieć o nich lekarzowi pierwszego kontaktu.
Czy zawsze robiąc badania na celiakię trzeba wykonać testy serologiczne?
W przypadku, kiedy wynik badania genetycznego jest negatywny, można na 99% stwierdzić brak obecności choroby, jednak w sytuacji gdy badania genetyczne są niejednoznaczne, kolejnym krokiem jest wykonanie testów serologicznych. Innym badaniem w kierunku celiakii jest pobranie wymazu z jelita, dzięki któremu można ocenić stan kosmków jelitowych świadczący o obecności i postępie choroby.