Choroba Hashimoto a ciąża
Choroba Hashimoto to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które znacznie częściej występuje wśród osób płci żeńskiej. Z tego faktu wynika, iż sytuacja, w której kobieta planuje zajść w ciążę i cierpi na wspomnianą dolegliwość, jest względnie częsta.
Jakie jest powiązanie choroby Hashimoto z ciążą?
Czy mając Hashimoto można zajść w ciążę?
Czy Hashimoto w ciąży jest niebezpieczne?
Czy Hashimoto wpływa na płodność?
Jakie jest powiązanie choroby Hashimoto z ciążą?
Choroba Hashimoto jest schorzeniem natury autoimmunologicznej, więc często przyczyna tego schorzenia jest niewyjaśniona. Wspomina się w piśmiennictwie o rzekomym wyzwalaniu zjawisk z kręgu autogresji w obecności tkanek płodowych w ustroju. Wyróżniamy sytuację, w której kobieta zachorowała na Hashimoto przed ciążą jak i przypadek stwierdzenia schorzenia dopiero podczas ciąży.
Czy mając Hashimoto można zajść w ciążę?
Hashimoto – ciąża? Tak, jest możliwe zajście w ciążę przez kobietę cierpiącą na chorobę Hashimoto. Bardzo istotna jest wówczas kontrola poziomu hormonów tarczycy zarówno przed jak i w trakcie ciąży. Umiejętne prowadzenie pacjentki przez lekarza zwiększa szansę na uniknięcie groźnych komplikacji dla płodu i ciężarnej.
Czy Hashimoto w ciąży jest niebezpieczne?
Nieleczona niedoczynność tarczycy u przyszłej matki może prowadzić do przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej i zaburzeń oddechowych u noworodka. Na przestrzeni wielu lat zgromadzono wystarczające dowody na rolę tyroksyny w prawidłowym rozwoju mózgu płodu. Złożone interakcje między enzymami podczas ciąży pomagają w dostrajaniu odpowiedniej ilości hormonów tarczycy wymaganych do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.
Czy Hashimoto wpływa na płodność?
Kobiety z niedoczynnością tarczycy mają obniżoną płodność, a także libido. W sytuacji gdy uda im się począć, zwiększa się ryzyko poronienia, ryzyko nadciśnienia ciążowego, niedokrwistości, łożyska przodującego i krwotoku poporodowego. Możliwość tych powikłań jest większa u kobiet z jawną niż subkliniczną niedoczynnością tarczycy. Nie można zapomnieć, że sprawa ta dotyczy głównie nieleczonej i źle kontrolowanej choroby Hashimoto, gdy kobieta nie stosuje się do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę.