Celiakia a Hashimoto – współczesny duet chorobowy

Celiakia i Hashimoto to gorące nazwy, pojawiające się podczas poruszania tematów żywieniowych, jak i współczesnych chorób. Obie bardzo częste występują i wiążą się z ogromnymi niedogodnościami w codziennym funkcjonowaniu, jednak prawidłowo zdiagnozowane i leczone dają dużą nadzieję na lepsze życie bez uciążliwych objawów.

Celiakia a Hashimoto - dlaczego tak często ze sobą występują, Celiakia a Hashimoto - czy obie choroby można leczyć jedną dietą, Celiakia a Hashimoto - jakie badania powinno się wykonać, Celiakia a Hashimoto - do jakiego lekarza się zwrócić

Celiakia a Hashimoto – dlaczego tak często ze sobą występują?
Celiakia a Hashimoto – czy obie choroby można leczyć jedną dietą?
Celiakia a Hashimoto – jakie badania powinno się wykonać?
Celiakia a Hashimoto – do jakiego lekarza się zwrócić?

Celiakia a Hashimoto – dlaczego tak często ze sobą występują?

Wiele osób chorujących na celiakię obserwuje u siebie objawy Hashimoto i odwrotnie. Dzieje się tak, ponieważ Hashimoto nasila ryzyko występowania innych schorzeń autoimmunologicznych. Z kolei konsekwencje spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem kosmków jelitowych (na skutek destrukcyjnego działania glutenu) mogą powodować braki niektórych składników odżywczych powodujących zaburzenia ze strony układu pokarmowego i podatność na inne choroby.

Celiakia a Hashimoto – czy obie choroby można leczyć jedną dietą?

Celiakię i Hashimoto można leczyć tą samą dietą, zwłaszcza że obie jednostki chorobowe często mają zbieżne objawy. Taka dieta polega głównie na wyeliminowaniu konkretnych składników. Mowa tutaj o glutenie, laktozie i kazeinie. Taki sposób żywienia określany jest mianem protokołu autoimmunologicznego.

Celiakia a Hashimoto – jakie badania powinno się wykonać?

Podstawowym badaniem wykonywanym przy podejrzeniu celiakii i hashimoto jest badanie genetyczne, które wykazuje największą wiarygodność w przypadku obu chorób. Wykonuje się również badanie przeciwciał (z próbki krwi), jednak metoda okazuje się niewystarczająca w przypadku celiakii, ponieważ nie wszyscy produkują przeciwciała..

Celiakia a Hashimoto – do jakiego lekarza się zwrócić?

W przypadku leczenia, ale również diagnozy celiakii i hashimoto należy zwrócić się o pomoc do specjalistów. Wiele osób decyduje się na konsultację hashimoto u endokrynologa, ponieważ problemy wynikają z nieprawidłowo funkcjonującej tarczycy. Poza tym warto udać się do laboratorium, które wykonuje badania genetyczne, a podczas leczenia skorzystać również z porad dietetyka.