Hashimoto i celiakia – czy zawsze idą w parze?
Hashimoto i celiakia należą do grupy schorzeń autoimmunologicznych, w których układ immunologiczny błędnie rozpoznaje własne komórki jako wrogie i rozpoczyna z nimi walkę. Czy, i w jakim zakresie występuje zależność między chorobą Hashimoto, a celiakią?
Hashimoto i celiakia – czy te schorzenia zawsze występują razem?
Jak zbadać Hashimoto i celiakię?
Hashimoto i celiakia – jakie badania profilaktyczne wykonać?
Hashimoto i celiakia – jak można to zdiagnozować?
Hashimoto i celiakia – czy te schorzenia zawsze występują razem?
Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy oraz choroba trzewna mogą występować w parze, jednak nie jest jednak regułą, że pojawienie się jednej z nich, pociągnie za sobą kolejną. Co do częstotliwości ujawnienia się tej pary chorób, przeprowadzono liczne badania, z szerokim zakresem wyników. Można przyjąć, że u osoby chorej na celiakię występuje nawet 30% prawdopodobieństwo zachorowania na Hashimoto. A w sytuacji odwrotnej – u pacjentów z Hashimoto, ryzyko zachowania na celiakię wynosi do 19%.
Jak zbadać Hashimoto i celiakię?
Zapalenie tarczycy Hashimoto to najpowszechniejsza autoimmunologiczna choroba endokrynologiczna, która prowadzi do zniszczenia tarczycy. Jej pojawienie się upatrywane jest w kompilacji czynników genetycznych, stylu życia, czynników środowiskowych jak problemy w obrębie hormonów płciowych, wirusy, obniżona wartość witaminy D, wysoki poziom cholesterolu, zbyt duża podaż jodu.
Celiakia jest zapalną chorobą układu pokarmowego, objawiającą się zanikiem kosmków jelitowych na jelicie cienkim, spowodowaną odpowiedzią układu immunologicznego na spożycie glutenu, którego źródłem jest pszenica, owies, żyto, jęczmień.
Hashimoto i celiakia – jakie badania profilaktyczne wykonać?
Chorobę trzewną (celiakię) diagnozuje się wykonując badania z krwi autoprzeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (tTG). U wszystkich pacjentów z celiakią stwierdzono ponadto obecność genu: HLA DR3 / DQ2 lub HLA DR4 / DQ8 lub oba haplotypy. W przypadku pozytywnego wyniku, zaleca się także wykonanie kolonoskopii, by ocenić stopień zniszczenia kosmków jelitowych.
Aby zdiagnozować Hashimoto należy wykonać badanie autoprzeciwciał przeciw peroksydazie przeciwtarczycowej (TPO) oraz tyreoglobulina (Tg), a także hormonu TSH. Pozytywny wynik predysponuje do oceny stanu tarczycy w badaniu USG.
Hashimoto i celiakia – jak można to zdiagnozować?
Choroby autoimmunizacyjne, w tym Hashimoto i celiakia, dziesięć razy częściej występują u kobiet.
Objawy celiakii: dyskomfort w jamie brzusznej, zmęczenie, niska mineralizacja kości, hipokalcemia, niedokrwistość, spadek wagi, niepłodność, uporczywe afty w jamie ustnej.
Objawy Hashimoto: powiększona tarczyca, zmęczenie, depresja, tycie, spowolnienie akcji serca, nietolerancja zimna, blada i sucha skóra, wypadające włosy, zaparcia.
Niestety wystąpienie jednej choroby autoimmunologicznej zwiększa o 25% szanse na wystąpienie kolejnej.