Celiakia i Hashimoto co to za choroby?
Celiakia i Hashimoto są dwoma połączonymi chorobami, które występują jedna po drugiej. W celu ich rozpoznania należy przyjrzeć się niepokojącym objawom i udać się do lekarza w celu rozpoznania i leczenia choroby. Co jeszcze warto wiedzieć o tych chorobach?
Jakie są różnice pomiędzy celiakią a Hashimoto?
Celiakia a Hashimoto i inne choroby autoimmunologiczne
Jak rozpoznać celiakię a jak Hashimoto?
Czy celiakię i Hashimoto można leczyć jedną dietą?
Jakie są różnice pomiędzy celiakią a Hashimoto?
Celiakia nazywana jest zespołem trzewnym, której przyczyną jest uczulenie na gluten, a zwłaszcza na jego składnik rozpuszczalny w alkoholu – gliadynę. Występuje ona zwykle w okresie rozszerzania diety niemowlęcej. Hashimoto, inaczej wole limfocytarne, jest to przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunizacyjnym, które występuje głównie u kobiet w wieku średnim.
Celiakia a Hashimoto i inne choroby autoimmunologiczne
Bardzo często mając Hashimoto osoba choruje również na celakię. Dzieje się tak głównie dlatego, że choroby autoimmunologiczne mają podobne podłoże i mechanizmy występowania. Jeśli osoba choruje na Hashimoto, to lekarz zlecając badania wskazuje również na zrobienie testów w kierunku celiakii. Nieleczona celiakia doprowadza do zaostrzenia groźnych objawów występujących w Hashimoto. Do chorób, które mogą dołączyć do tych dwóch należą powracające alergie, reumatoidalne zapalenie stawów, czy też niepłodność.
Jak rozpoznać celiakię a jak Hashimoto?
Celiakia występuje u dzieci objawia się utrata apetytu, a co za tym idzie ubywa na wadze dziecko staje się drażliwe, smutne. Pojawiają się obfite, cuchnące, pieniste stolce, brzuch jest rozdęty. Występują również objawy świadczące o braku witamin oraz niedokrwistości, czego efektem jest postępujące wyniszczenie organizmu. Do tego bardzo często dochodzą afty, brzydki oddech oraz zapalenie języka. Rozpoznanie ustala się w szpitalu na podstawie badania stolca, testów wchłaniania, badania rentgenowskiego jelit, oraz biopsji jelit. W chorobie Hashimoto najczęściej występują takie zmęczenie, rozdrażnienie, apatia, wypadanie włosów, bardzo obfite miesiączki. Częstym objawem są również bóle mięśni, problemy z pamięcią i koncentracją, sucha skóra na całym ciele oraz wysoki poziom cholesterolu we krwi.
Czy celiakię i Hashimoto można leczyć jedną dietą?
Ze względu na wspólny czynnik od którego zaczynają się te dwie choroby, można zastosować leczenie jedną dietą. Należy z niej całkowicie wyeliminować gluten, czyli wszystkie zboża takie jaki żyto, owies, pszenicę, jęczmień, a do tego zrezygnować ze wszystkich produktów, które są z nich produkowane. W następnej kolejności eliminuje się laktozę, czyli cukier mleczny oraz kazeinę, czyli białko pochodzące z mleka. Po prostu odstawia się na bok produkty takie jak sery żółte, nabiał, mleko krowie oraz wszelkiego rodzaju jogurty.