Badania na celiakię – jak wykonać je szybko i prosto?
Celiakia to nieprzyjemna choroba trzewna o podłożu genetycznym, której objawy mogą pojawić się już w bardzo młodym wieku. Nieprawidłowo zdiagnozowana może spowodować bardzo poważny uszczerbek na zdrowiu i prowadzić nawet do niedożywienia. Sprawdź, co warto wiedzieć o badaniach na celiakię.
Jakie badanie na celiakię zrobić, żeby diagnostyka była krótka?
Czy badanie na celiakię można zrobić w każdym wieku?
Czy badanie na celiakię można wykonać w domu?
Jak długo trwa badanie na celiakię?
Jakie badanie na celiakię zrobić, żeby diagnostyka była krótka?
Podejrzenie celiakii to dla wielu osób początek wyczerpującej drogi po gabinetach lekarskich oraz nieprzyjemnych i ciężkich badań, takich jak biopsja jelita cienkiego wykonywana podczas gastroskopii. Ponieważ celiakia jest chorobą genetyczną, warto rozważyć wykonania badania DNA, które może jednoznacznie potwierdzić jej występowanie w naszym organizmie. Takie badanie kosztuje, ale także znacznie skraca proces diagnostyki.
Czy badanie na celiakię można zrobić w każdym wieku?
Pierwsze objawy celiakii mogą występować już u niemowląt. Jest to choroba, która bardzo często dotkliwie daje się we znaki małym dzieciom, które niekiedy poddawane są bardzo nieprzyjemnym badaniom, takim jak gastroskopia. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie prostego testu DNA, który pozwoli maluchom uniknąć stresujących procedur medycznych.
Czy badanie na celiakię można wykonać w domu?
Wiele osób zastanawia się, czy badanie genetyczne na celiakię może być wykonane zdalnie. Interesuje to szczególnie osoby mieszkającego daleko od laboratoriów, które nie chcą tracić czasu i środków na dojazdy. Na szczęście badanie na celiakię można wykonać w domu. Laboratorium dostarcza nam specjalny zestaw do wykonywania badania, a my za pośrednictwem kuriera odsyłamy je do placówki.
Jak długo trwa badanie na celiakię?
Genetyczne badania na celiakię charakteryzują się wyjątkowo krótkim oczekiwaniem na wynik. Zazwyczaj możemy spodziewać się rezultatów już po około siedmiu dniach po dotarciu próbek do laboratorium. Jest to relatywnie krótki okres, szczególnie w porównaniu z długotrwałymi badaniami, takimi jak gastroskopia, biopsja i ostatecznie histopatologiczne sprawdzanie próbek.