Celiakia

Celiakia, inaczej choroba trzewna, jest trwałą glutenozależną enteropatią jelita cienkiego. To autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym. Charakteryzuje się nietolerancją glutenu, która trwa całe życie. Gluten, który działa toksycznie na organizm chorego, prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego oraz wypustek błony śluzowej, które zwiększają powierzchnie jelita i odpowiedzialne są za wchłanianie składników odżywczych. Efektem tego jest upośledzenie wchaniania pokramu, co prowadzi szybko do wstąpienia różnych objawów klinicznych.

Jakie badania na celiakie u dzieci, Jakie badania na celiakie u dorosłych, Jak długo czeka się na wynik badania na celiakię, Czy wynik badania na celiakie jest pewny

Jakie badania na celiakie u dzieci?
Jakie badania na celiakie u dorosłych?
Jak długo czeka się na wynik badania na celiakię?
Czy wynik badania na celiakie jest pewny?

Jakie badania na celiakie u dzieci?

Celiakie można już wykryć u niemowląt. Występuje ona od kilku tygodni do kilku lat po wprowadzeniu do diety produktów z zawartością glutenu. Chore dzieci nie chcą jeść, ponieważ odczuwają wtedy ból wzdętego brzuszka. W przypadku zaobserwowania objawów celiakii u dziecka należy przede wszystkim porozmawiać z lekarzem rodzinnym i omówić wszystkie niepokojące objawy.

Jednym z wielu kroków jakie należy podjąć, jest badanie krwi, które wykonuje się w celu poszukiwania białek, które powstają u osób chorych po spożyciu glutenu.

Mile widziana będzie także biopsja. W przypadku diagnostyki celiakii u dzieci można odstąpić od biopsji. Wykonuje się ją po znieczuleniu pacjenta. Lekarz wprowadza wtedy cienką rurkę z aparatem przez jamę ustną do żołądka, a potem do jelita. Pobierane są wtedy małe próbki tkanki, aby sprawdzić, czy doszło do uszkodzenia jelita. Próbki oddane są potem badaniu pod mikroskopem imogą powiedzieć, czy pacjent posiada zmiany typowe dla celiakii.

Jakie badania na celiakie u dorosłych?

U dorosłych można śmiało przeprowadzić te same badania jakie i u dzieci, ale też warto przyjrzeć się badaniem genetycznym. Są to pierwsze zalecane kroki ku diagnozie. W punkcie pobrań należy oddać niewielką ilość krwi żylnej. Laboratorium za pomocą technologii łańcuchowej reakcji polimerazy i sekwencjonowania DNA wyszuka odpowiednie fragmenty DNA, które zaświadczą o możliwym zachorowaniu.

Jak długo czeka się na wynik badania na celiakię?

Wynik testu dostępny jest w ciągu 15 dni roboczych od momentu, gdy próbki dotrą fizycznie do laboratorium. Bardzo rzadko zdarza się, że czas oczekiwania wydłuży się gdy trzeba będzie pobrać kolejną próbkę, ze względu na złe pobranie lub ich zapleśnienie wymazów.

Czy wynik badania na celiakie jest pewny?

Odpowiedź jest raczej jasna. Tak, wyniki badań na celiakie są pewne.