Nadczynność tarczycy wiąże się z nadmierną produkcją hormonów tego organu. W konsekwencji pojawiają się objawy, np. spadek masy ciała, nadpobudliwość czy kołatanie serca. Skąd bierze się nadczynność, w jaki sposób zdiagnozować tę nieprawidłowość i jak leczyć?
Spis treści:
Przyczyny nadczynności tarczycy
Objawy nadczynności tarczycy
Diagnostyka nadczynności tarczycy
Leczenie nadczynności tarczycy
Nadczynność tarczycy – przyczyny
Do przyczyn nadczynności tarczycy należą m.in. zapalenie tego organu (przede wszystkim Gravesa-Basedowa), obecność guzków toksycznych (wole guzkowe toksyczne), hormony łożyska podczas ciąży czy choroby przysadki mózgowej [1]. Nadczynność tarczycy może wystąpić też w przypadku podawania zbyt wysokich dawek hormonów, czasami pojawia się także w początkowym etapie choroby Hashimoto.
Nadczynność tarczycy – objawy
Objawy nadczynności tarczycy mogą być bardzo zróżnicowane. Należą do nich m.in.:
- nadpobudliwość,
- szybkie bicie serca,
- zwiększona potliwość,
- duszności,
- uczucie gorąca,
- spadek masy ciała,
- osłabienie mięśni,
- biegunki,
- problemy ze snem,
- nieregularny cykl miesiączkowy,
- drżenie rąk.
Gdy nadczynność tarczycy zostanie wyrównana, objawy powinny minąć, a jeśli tak się nie dzieje – dobrze poszerzyć diagnostykę i sprawdzić, czy nie wynikają np. z nieprawidłowego stylu życia czy innej choroby towarzyszącej.
Jeśli za zbyt wysoką produkcję hormonów odpowiada choroba Gravesa-Basedowa, mogą wystąpić też objawy tego schorzenia, m.in. wytrzeszcz, podwójne widzenie, pieczenie gałek ocznych.
Zobacz też: Objawy niedoczynności tarczycy [INFOGRAFIKA]
Nadczynność tarczycy – diagnostyka
Diagnostykę rozpoczyna się od badania TSH – zbyt niski poziom tego hormonu może wskazywać na obecność nadczynności tarczycy. Sam wynik tego badania może jednak nie wystarczyć, ponieważ niskie TSH może mieć swoje źródło też gdzieś indziej.
Bada się więc także hormony produkowane przez tarczycę – FT3 i FT4. Warto zdawać sobie sprawę, że 0,6-16% osób może mieć subkliniczną nadczynność tarczycy (niski poziom TSH, hormony FT3 i FT4 w normie) [2].
Pomocne mogą być także inne badania określające przyczynę nadczynności, m.in. USG tarczycy (wskazujące np. obecność guzków), scyntygrafia tarczycy czy badanie w kierunku przeciwciał anty-TSHR, anty-TPO i anty-Tg.
Nadczynność tarczycy – leczenie
Leczenie nadczynności tarczycy polega na zażywaniu leków hamujących nadmierną produkcję hormonów i blokujących skutki działania tych hormonów, a czasami konieczna jest eliminacja tkanki tarczycy, która jest nieprawidłowa. Terapia zależy m.in. od przyczyny nadczynności oraz reakcji organizmu na leki. Subkliniczna nadczynność tarczycy nie zawsze jest leczona, leczy się ją np. w przypadku ciąży czy zaburzeń rytmu serca [1].
Zobacz też:
- Aktualne zalecenia żywieniowe w chorobach tarczycy
- Tarczyca – czym jest i jakie są najczęstsze choroby tarczycy
Źródła:
[1] J. Belowski, Nadczynność tarczycy, Endokrynologia. Poradnik dla pacjentów, http://www.endokrynologia.net/tarczyca/nadczynnosc-tarczycy[2] R. Krysiak, K. Kowalcze, B. Okopień, Rzadsze przyczyny nadczynności tarczycy, „Przegląd Lekarski” 2016, 73, 4.
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.