Na ratunek tarczycy
Tarczyca jest ważnym gruczołem dokrewnym, szczególnie ważnym dla kontrolowania metabolizmu energetycznego w organizmie. Znajduje się w przedniej części szyi poniżej krtani i składa się z dwóch płatów połączonych cieśnią. Produkuje ona między innymi trójjodotyroninę (T3) oraz tyroksynę (T4).
Hormony tarczycy mają różne zadania: są odpowiedzialne za metabolizm oraz wzrost i dojrzewanie organizmu. Ich synteza jest nadzorowana przez przysadkę mózgową. Wytwarza ona hormon TSH (hormon stymulujący tarczycę), który zwrotnie stymuluje wytwarzanie hormonów tarczycy, a także wpływa na powiększanie tarczycy. TSH podlega regulacji zwrotnej poprzez podwyższony poziom trójjodotyroniny i tyroksyny we krwi. Istnieje kilka testów i badań w celu sprawdzenia funkcji i stanu tarczycy.
Kiedy zrobić badanie hormonów tarczycy?
Kto powinien zrobić badanie hormonów tarczycy?
Gdzie można zrobić badanie hormonów tarczycy?
Co jest potrzebne do badania hormonów tarczycy?
Kiedy zrobić badanie hormonów tarczycy?
Choroby tarczycy różnią się formą i dlatego chorzy wykazują bardzo różnorodne objawy. U pacjentów z podejrzeniem niedoczynności tarczycy dochodzi do spowolnienia metabolizmu, dlatego też można zaobserwować zmęczenie, zaburzenia koncentracji, obniżenie nastroju, zwiększenie masy, łamliwość włosów i paznokci oraz charakterystyczne wole. Natomiast w przypadku nadczynności tarczycy można zauważyć pewną nerwowość, podwyższone ciśnienie krwi, przyśpieszone bicie serca i utrata wagi. Po zauważeniu niektórych symptomów należy bezzwłocznie wykonać badania hormonów tarczycy.
Kto powinien zrobić badanie hormonów tarczycy?
Przede wszystkim osoby u których już wykryto chorobę tarczycy i przyjmują odpowiednie leki powinny regularnie sprawdzać poziom hormonów tarczycy, by monitorować stan tarczycy w przebiegu choroby. Dodatkowo osoby spokrewnione z chorym oraz kobiety ciężarne także powinni się przebadać.
Gdzie można zrobić badanie hormonów tarczycy?
Jest możliwość wykonania bezpłatnego badania stężenia hormonów tarczycy we krwi na podstawie skierowania od lekarza (również pierwszego kontaktu). Każde laboratorium przeprowadza analizę pod tym kątem. Jeśli nie posiada się skierowania, laboratorium robi takie badanie odpłatnie – jego koszt to zaledwie kilkanaście złotych.
Co jest potrzebne do badania hormonów tarczycy?
Aby otrzymać wiarygodne wyniki należy pobrać próbkę krwi rano, będąc na czczo.