Badanie hormonów tarczycy

Badanie hormonów tarczycy pozwala wskazać, czy ten organ pracuje prawidłowo. Jeśli produkuje zbyt dużo hormonów, mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy, a gdy zbyt mało – z niedoczynnością. Badanie obejmuje hormony TSH (produkowany przez przysadkę mózgową), FT3 i FT4. TSH reguluje wydzielanie dwóch pozostałych hormonów.

Jak wykryć niedoczynność tarczycy, Jak wykryć nadczynność tarczycy

Jak wykryć niedoczynność tarczycy?
Jak wykryć nadczynność tarczycy?
Nadczynność czy niedoczynność tarczycy jak rozpoznać?
Kiedy powinno się wykonać badanie hormonów tarczycy?

Jak wykryć niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy – czyli stan, gdy organ ten produkuje za mało hormonów – wiąże się ze spowolnieniem metabolizmu. Jak wykryć niedoczynność tarczycy? W tym przypadku podwyższony jest poziom TSH. Warto jednak wiedzieć, że norma w przypadku tego hormonu jest szeroka, dlatego lekarz bierze pod uwagę również objawy. U niektórych osób mogą one występować mimo wyniku mieszczącego się w normie.

Jak wykryć nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy wiąże się z kolei ze zbyt dużą produkcją hormonów. A jak wykryć nadczynność tarczycy? W jej przypadku poziom TSH jest najczęściej bardzo niski, a stężenia FT3 i FT4 – powyżej normy. Przy subkilinicznej nadczynności tarczycy FT3 i FT4 znajdują się w normie.

Nadczynność czy niedoczynność tarczycy jak rozpoznać?

Zastanawiasz się „nadczynność czy niedoczynność tarczycy jak rozpoznać”? Oba stany mają przede wszystkim inne objawy. Przy niedoczynności tarczycy występują m.in. uczucie zimna, wysuszenie skóry, przybieranie na wadze, zmęczenie, spadek nastroju, spadek libido, zaparcia, zaburzenia cyklu miesiączkowego czy problemy z koncentracją. Nadczynność tarczycy objawia się z kolei m.in. nadpobudliwością, szybkim biciem serca, utratą wagi, zwiększeniem potliwości, uczuciem gorąca i biegunkami. Różni się także poziom TSH.

Kiedy powinno się wykonać badanie hormonów tarczycy?

A kiedy powinno się wykonać badanie hormonów tarczycy? Przede wszystkim w sytuacji, gdy występują objawy wskazujące, że organ ten nie pracuje prawidłowo. Symptomy niedoczynności lub nadczynności tarczycy zawsze powinny skłonić do określenia poziomu TSH. Badanie to warto wykonać również na etapie planowania ciąży i po poronieniu.