Alergia na gluten to nie celiakia.
Alergia na gluten nie jest tym samym schorzeniem, co celiakia, choć w obu przypadkach mieszanka białek roślinnych, występujących w zbożach, jest czynnikiem, wywołującym niepożądane reakcje organizmu.
Jakie są najczęstsze przyczyny alergii na gluten?
Jak można zdiagnozować alergię na gluten?
Jakie są rodzaje alergii na gluten?
Jak można leczyć alergię na gluten?
Jakie są najczęstsze przyczyny alergii na gluten?
Do dnia dzisiejszego nie znaleziono konkretnej odpowiedzi, co wywołuje alergię na gluten, jednak lekarze twierdzą, że jej przyczyną są czynniki metaboliczne, genetyczne i immunologiczne.
Jak można zdiagnozować alergię na gluten?
W przeciwieństwie do celiakii, alergia na gluten nie jest schorzeniem autoimmunologicznym. W związku z tym, zdiagnozowanie oraz przebieg leczenia wygląda inaczej. Zdarzają się przypadki, że testy skórne nie wychodzą dodatnio, nawet gdy osoba cierpi na nietolerancję pokarmową. Z tego względu, najbardziej wiarygodną metodą rozpoznania, jest wprowadzenie do żywienia diety eliminacyjnej, a następnie wznowienie spożywania podejrzanych pokarmów.
Jakie są rodzaje alergii na gluten?
Alergie na gluten, można podzielić w zależności od czasu, kiedy występuje reakcja organizmu:
- Natychmiastową reakcję uczuleniową- następuje w ciągu kilku minut do godziny od zjedzenia pokarmu uczulającego. Przejawia się jednym lub wieloma objawami, jak np. biegunka, wymioty, wstrząs anafilaktyczny, katar wodnisty, pokrzywka lub zmiany skórne.
- Późna reakcja uczuleniowa- Występuje po upływie kilku godzin, a czasem nawet dwóch dni. Przejawia się zaostrzeniem atopowego zapalenia skórnego lub biegunką.
Warto dodać, że rodzaj alergii zależy w znacznym stopniu od od wieku. Dodatkowo, u dzieci zwykle występuje zapalenie atopowe skóry, natomiast rzadko pojawiają się objawy pochodzące z układu oddechowego czy pokarmowego.
Jak można leczyć alergię na gluten?
Gdy zostanie wykryta alergia na gluten, podstawą leczenia jest zastosowanie diety bezglutenowej. Zatem, trzeba zrezygnować ze wszystkich dań, zawierających mieszaninę białek, pochodzącą ze zbóż. Na dzisiejszym rynku jest duży wybór produktów bezglutenowych, które mogą zastąpić tradycyjny makaron, chleb czy mąkę. Po wprowadzeniu takowej diety, warto dostarczać organizmowi więcej warzyw i owoców, w celu uniknięcia niedoborów składników odżywczych. Dodatkowo, trzeba uważać na produkty przetworzone i czytać ich skład, czy rzeczywiście nie zawierają glutenu.