Nietolerancja glutenu – sposób wykrycia i postępowania.
Nietolerancja glutenu to jeden z ostatnio popularnych problemów, który występuje u coraz większej części społeczeństwa. Najczęściej objawia się wypryskami skórnymi oraz dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Zaburzenie występuje zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, a walka z nim jest ciężka, żmudna i wyczerpująca. Jak rozpoznać u siebie lub bliskich nietolerancję glutenu oraz jak postępować w przypadku jej potwierdzenia? Wykrycie pierwszych niepokojących objawów powinno być przeanalizowane, skonsultowane z lekarzem specjalista oraz dokładnie zdiagnozowane.
Gdzie można zrobić badania na nietolerancję glutenu?
Ile kosztują badania na nietolerancję glutenu?
Czy nietolerancję glutenu da się wyleczyć?
Do jakiego lekarza się udać podejrzewając nietolerancję glutenu?
Gdzie można zrobić badania na nietolerancję glutenu?
Pierwsze niepokojące objawy nietolerancji glutenu powinny być dokładnie zbadane. Nie należy lekceważyć symptomów choroby, a jej obecność potwierdzić lub wykluczyć wykonując podstawowe badania. Nietolerancje glutenu można wykryć, wykonując kilka prób diagnostycznych. Podstawowym działaniem jest analiza krwi w kierunku alergii. Kolejnym najskuteczniejszym oraz najdokładniejszym rozwiązaniem jest wykonanie badanie genetycznego. To badanie powinny również wykonać osoby, niemające objawów, a u których w rodzinie występowały podobne zaburzenia. Badania krwi wykonuje profesjonalne laboratorium analityczne. Badania genetyczna można wykonać zarówno w dostosowanych do tego rodzaju testów gabinety, jak i w zaciszu własnego domu – korzystając z pakietów wysyłkowych.
Ile kosztują badania na nietolerancje glutenu?
Cena badania na nietolerancje glutenu, dzięki któremu możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie choroby, uzależniona jest od kilku czynników. Ogólny koszt kształtuje się na poziomie 300-500 zł. Wartości te zmieniają się wraz z rodzajem pakietu oraz ilością wykonywanych dodatkowych badań. Podstawowy test wykonywany jest z materiału pobranego np. z wewnętrznej strony policzka. Dodatkowa analiza może uwzględniać biopsję jelita cienkiego czy dodatkowe badania krwi.
Czy nietolerancję glutenu można leczyć?
Jedynym sposobem powstrzymania powstawania objawów choroby jest wykluczenie glutenu z codziennej diety. Choroba ta nie wymaga leczenia antyalergicznego, a całkowita rezygnacja ze składników glutenowych znacznie poprawi stan zdrowia i samopoczucia.
Do jakiego lekarza udać się podejrzewając nietolerancję glutenu?
W przypadku podejrzeń nietolerancji glutenu warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Po wykonaniu testów genetycznych możliwe jest również skonsultowanie się z gastrologiem, który przeanalizuje wyniki i w szczególnych przypadkach doradzi wykonanie badań dodatkowych. Osoby z potwierdzoną nietolerancją glutenu powinny także być pod stałą kontrolą dietetyka, który dobierze odpowiednią dietę i bezpieczny sposób żywienia.