Zespół jelita drażliwego, Hashimoto – skąd wiadomo, czy diagnoza jest trafna?

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (IBS), Hashimoto – te dwie przypadłości często występują razem. Osoby z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy są także bardziej narażone na celiakię. Jeśli często masz problemy gastryczne, warto sprawdzić, czy problem ten nie wynika z nietolerancji pokarmowej. Badanie genetyczne i trafna diagnoza pozwoli Ci uniknąć poważnych powikłań w postaci nowotworów układu pokarmowego lub osteoporozy.

Czym jest zespół jelita drażliwego?
Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego, Hashimoto – przyczyną mogą być nietolerancje pokarmowe
Zespół jelita drażliwego – czy diagnoza zawsze jest trafna?
Tylko badanie genetyczne może w pełni wykluczyć w celiakię

Czym jest zespół jelita drażliwego (IBS)?

Zespół jelita drażliwego (w skrócie IBS) to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu pokarmowego. Choroba ta często towarzyszy Hashimoto. IBS jest diagnozowany zwykle wtedy, gdy pacjent cierpi na problemy gastryczne niewiadomego pochodzenia.

Zespół jelita drażliwego, Hashimoto – jakie są objawy IBS?

Charakterystyczne objawy IBS, to:

  • nawracający ból brzucha,
  • wzdęcia i gazy,
  • skurcze jelit,
  • biegunka,
  • zaparcia,
  • nieregularne wypróżnienia.

Diagnozowanie IBS opiera się na wywiadzie i wykluczeniu innych chorób (w tym celiakii). IBS i celiakia dają podobne objawy, takie jak ból brzucha, wzdęcia, biegunki i zaparcia. Jeśli masz zdiagnozowany IBS to warto sprawdzić, czy była u Ciebie wykluczona celiakia. Szacuje się, że aż 95% osób nie wie, że chorują na celiakię.

Zespół jelita drażliwego, Hashimoto – przyczyną mogą być nietolerancje pokarmowe

Czy gluten i laktoza mogą powodować zespół jelita drażliwego? Okazuje się, że tak. W wyniku spożywania glutenu może dojść do autoagresji i wyniszczenia kosmków jelitowych. W efekcie chory cierpi na bóle, wzdęcia oraz biegunki, a więc objawy podobne do IBS. Z kolei u osób, które nie tolerują laktozy, po spożyciu produktów mlecznych (których organizm nie potrafi strawić), także mogą wystąpić infekcje jelit i objawy charakterystyczne dla IBS.

Zespół jelita drażliwego – czy diagnoza zawsze jest trafna?

Ponieważ aż 50% osób z Hashimoto ma geny celiakii [1], która, nieleczona przyczynia się do zaburzeń pracy układu pokarmowego, bardzo możliwe jest, że to właśnie ona stanowi główną przyczynę nieprzyjemnych problemów gastrycznych.

Średni okres diagnostyczny celiakii to aż 10 lat. Warto więc zadać sobie pytanie – czy lekarz przy problemach gastrycznych (które są charakterystyczne dla celiakii), zalecił Ci wykonanie badania wykluczającego celiakię? Zakładamy, że nie, ponieważ aż 95% chorych nie wie o tym, że ma celiakię.

Tylko badanie genetyczne może w pełni wykluczyć w celiakię

Nieleczona celiakia może doprowadzić do poważnych powikłań i uszkodzenia jelit. W konsekwencji w organizmie mogą się rozwinąć poważne choroby – nowotwory układu pokarmowego, osteoporoza, zaburzenia płodności, a nawet zaburzenia psychiczne.

Tylko badanie genetyczne na celiakię może w pełni wykluczyć trwałą nietolerancję glutenu, dlatego, jeśli masz problemy gastryczne, warto sprawdzić, czy problem ten nie dotyczy także Ciebie!

Czytaj więcej: Celiakia – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Źródła:

  1. Wentz, Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017.
Autor: zdrowatarczyca.info | Zdjęcie: pressmaster/depositphotos.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

4.6/5 - (8 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *