USG tarczycy

USG tarczycy

USG tarczycy jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce chorób tarczycy. Często to właśnie obraz USG pozwala lekarzowi rozstrzygnąć, z jakim zaburzeniem pracy tarczycy ma do czynienia. Jest też niezbędne do określenia wielkości tarczycy oraz wykrycia ewentualnych guzków czy cyst.

USG tarczycy to badanie z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. W dużym uproszczeniu polega na zastosowaniu odpowiedniego aparatu, który wysyła impuls ultradźwiękowy oraz wychwytuje odbite echo. W ten sposób powstaje obraz, który na monitorze obserwuje specjalista. W trakcie badania może on dokonać pomiaru badanego narządu, a także przyjrzeć się mu i ocenić jego strukturę.

USG tarczycy – jakie informacje daje specjaliście?

  • Pozwala sprawdzić wielkość tarczycy.
  • Pozwala określić, czy miąższ jest prawidłowy czy też nie.
  • Pozwala wykryć zmiany ogniskowe (guzki).
  • Pozwala wykryć cysty, czyli torbiele tarczycy.
  • Pozwala wykryć zwapnienia.
  • Jest niezbędne do stwierdzenia stanu zapalnego tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto.

USG tarczycy – wskazania do badania

USG tarczycy wykonuje się w gabinecie endokrynologicznym lub na zlecenie endokrynologa w pracowni badań ultrasonograficznych. Zalecane jest m.in w przypadku powiększenia obwodu szyi lub wyczucia zmian w obrębie gruczołu tarczycy w trakcie badania dotykowego. Wskazaniem do USG są także nieprawidłowe poziomy hormonów stwierdzone w badaniach laboratoryjnych, w tym podwyższone przeciwciała przeciwtarczycowe. USG jest również przeprowadzane w celu kontroli stosowanego u pacjenta leczenia hormonalnego.

USG tarczycy – przygotowanie do badania

USG tarczycy jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Wykonuje się je w pozycji leżącej i trwa zaledwie kilka minut. Lekarz najpierw smaruje szyję lub głowicę aparatu specjalnym żelem, a następnie przesuwa głowicę po szyi pacjenta w celu oceny wyglądu gruczołu. Do USG tarczycy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Udając się do specjalisty w celu wykonania USG, warto zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań – m.in poziomu hormonów tarczycy czy też wynik badania scyntygraficznego.

Autor: zdrowatarczyca.info | Zdjęcie: Olena Kachmar/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (4 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *