Gluten a Hashimoto

gluten a hashimoto

Kiedy przy Hashimoto można zastosować dietę bezglutenową?

Leczenie choroby Hashimoto wiąże się ze stosowaniem specjalnej diety. Chorzy na Hashimoto często chorują także na celiakię. Czy przy Hashimoto wskazana jest dieta bezglutenowa? Kiedy można wyeliminować gluten z diety? Odpowiadamy na to pytanie!

Spis treści:
Choroba Hashimoto a dieta
Czy przy Hashimoto wskazana jest dieta bezglutenowa?
Kiedy przy Hashimoto można wprowadzić dietę bezglutenową?
Czy dieta bezglutenowa może pomóc w leczeniu chorób tarczycy?

Choroba Hashimoto a dieta

Choroba Hashimoto wymaga specyficznej diety, której celem jest poprawa metabolizmu i zwalczenie objawów niedoczynności tarczycy. Dieta przy Hashimoto powinna być bogata w takie produkty jak:

  • białe mięso
  • jaja
  • owoce
  • warzywa strączkowe
  • produkty pełnoziarniste

Warto wprowadzić do diety dużo białka, błonnik, selen, a także kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy o działaniu przeciwzapalnym (C, K, D i E). Należy jeść dziennie kilka małych posiłków, nawadniać organizm, a także ograniczyć tłuszcze zwierzęce i żywność przetworzoną.

Zobacz też: Aktualne zalecenia żywieniowe w chorobach tarczycy

Osoby, które zmagają się z chorobą Hashimoto, często cierpią na nietolerancję laktozy, a także znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na celiakię. Czy jest jakiś związek pomiędzy glutenem a Hashimoto? Okazuje się, że tak, ale nie we wszystkich przypadkach!

Gluten a Hashimoto – czy przy Hashimoto wskazana jest dieta bezglutenowa?

Celiakia to choroba, która objawia się nietolerancją pokarmową – nadwrażliwością na gluten zawarty w produktach mącznych. Choroba ta jest coraz częściej diagnozowana u dorosłych. Co mają wspólnego ze sobą nietolerancja glutenu a Hashimoto? Badania dowiodły, że pacjenci z chorobą Hashimoto częściej chorują na celiakię, co więcej, kumulacja tych dwóch chorób występuje u połowy pacjentów cierpiących na zaburzenia pracy tarczycy!

Objawy celiakii są podobne do objawów choroby Hashimoto. Chorzy cierpią na bóle głowy i kości, są nerwowi oraz bardzo osłabieni. Jedyny sposób na leczenie celiakii to specyficzna dieta, pozbawiona glutenu. Kiedy można wyeliminować gluten z diety?

Gluten a Hashimoto, gluten a tarczyca – kiedy można wprowadzić dietę bezglutenową?

Aby zacząć stosować dietę bezglutenową, konieczne są odpowiednie badania oraz konsultacja z lekarzem. Dopiero po zdiagnozowaniu celiakii należy odstawić gluten. Nie należy zatem wykluczać glutenu z diety na własną rękę!

Komitet ds. Żywienia ESPGHAN zaleca badania w kierunku celiakii u wszystkich osób chorujących na Hashimoto. Ponieważ choroba ma podłoże genetyczne, należy przeprowadzić badania na obecność haplotypów HLA-DQ2, HLA DQ2.5 i HLA DQ8, a także zlecić badania przeciwciał.

Więcej informacji: Celiakia – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Gluten a tarczyca – czy dieta bezglutenowa może pomóc w leczeniu?

Jak się okazuje, gluten a tarczyca mają ze sobą wiele wspólnego. Właściwa diagnoza i zmiana trybu życia (w tym diety) to szansa na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z Hashimoto.

Ścisła dieta bezglutenowa może więc pomóc w leczeniu Hashimoto, ale tylko wtedy, gdy istnieją wskazania do jej stosowania i zostanie ona zaplanowana w konsultacji ze specjalistą!

Autor: zdrowatarczyca.info | Zdjęcie: dolgachov/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5 (100%) 4 Głos [y]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.