Badania przeciwciał przeciwtarczycowych

Badania przeciwciał przeciwtarczycowych

Badania przeciwciał przeciwtarczycowych (popularnie – badanie przeciwciał na tarczycę) jest wykorzystywane do stwierdzenia lub wykluczenia zapalenia tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem tarczycy typu Hashimoto lub chorobą Gravesa i Basedowa. Jakie przeciwciała oznaczamy i jak wygląda postępowanie w przypadku podwyższonego miana przeciwciał? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Spis treści:
Przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (aTPO, anty-TPO)
Przeciwciała przeciwko receptorowi TSH (TRAb)
Przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (aTG, anty-TG)
Leczenie przeciwciał przeciwtarczycowych
Przeciwciała anty-TPO oraz TRAb a ciąża i niepłodność

Badania przeciwciał przeciwtarczycowych  – przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (aTPO, anty-TPO)

Podwyższone miano tych przeciwciał jest charakterystyczne dla zapalenia tarczycy typu Hashimoto. Pacjenci z tym schorzeniem najczęściej mają bardzo wysokie miano przeciwciał anty-TPO – dochodzące nawet do kilkunastu tysięcy jednostek (norma zazwyczaj jest dwucyfrowa). Zdarza się, że przeciwciała te są również sporo podwyższone w chorobie Gravesa i Basedowa.

Jeśli badanie laboratoryjne wykaże podwyższone miano przeciwciał, warto wiedzieć, że sama ich ilość nie stanowi istotnej wskazówki dla specjalisty co do rokowania czy dalszego postępowania. Oznaczenie przeciwciał anty-TPO jest potrzebne tylko do stwierdzenia choroby, dlatego powtarzanie tego badania jest bezcelowe. Warto pamiętać, że nie wszyscy pacjenci z chorobą Hashimoto mają podwyższone miano przeciwciał anty-TPO oraz że niewielkie podwyższenie przeciwciał anty-TPO (zwykle do kilkuset) odnotowuje się również w przypadku innych chorób tarczycy oraz u osób zdrowych. Z tego powodu wynik badania przeciwciał zawsze powinien ocenić lekarz [1].

Badania przeciwciał przeciwtarczycowych  – przeciwciała przeciwko receptorowi TSH (TRAb)

Podwyższone miano przeciwciał przeciwko receptorowi TSH (TRAb) występuje u pacjentów z chorobą Gravesa i Basedowa. Nie zawsze jednak specjalista potrzebuje ich oznaczenia w celu zdiagnozowania tego schorzenia. Diagnoza może zostać postawiona na podstawie charakterystycznego obrazu pacjenta, m.in. nadczynności tarczycy połączonej z powiększeniem gruczołu tarczycowego, objawów ocznych oraz widocznego stanu zapalnego w obrazie USG. Badanie to jest również pomocne w przypadku różnicowania choroby Hashimoto w fazie nadczynności oraz poporodowego zapalenia tarczycy w fazie nadczynności z chorobą Gravesa i Basedowa [2]. W odróżnieniu od przeciwciał anty-TPO przeciwciała TRAb stanowią czynnik rokowniczy.

Badania przeciwciał przeciwtarczycowych  – przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (aTG, anty-TG)

W chwili obecnej to badanie ma mniejsze znaczenie, ponieważ zwiększone miano przeciwciał anty-TG obserwuje się u 20% osób, u których mamy do czynienia z jakąkolwiek chorobą tarczycy (często zaburzenia związane z niedoborem jodu oraz choroby zapalne) oraz u 10% osób zdrowych. Jego znaczenie jest małe, ponieważ nie pozwala na zróżnicowanie, czy mamy do czynienia z chorobą wynikającą ze stanu zapalnego (np. Hashimoto) czy też z zaburzeniem funkcji tarczycy spowodowanym niedoborem jodu [3].

Leczenie przeciwciał przeciwtarczycowych

Należy wiedzieć, że samo podwyższone miano przeciwciał nie jest jednoznaczne z występowaniem choroby tarczycy. Dlatego też przekroczone normy przeciwciał w badaniach laboratoryjnych stanowią wskazanie do wizyty u specjalisty. Jeśli lekarz stwierdzi nieprawidłowe działanie tarczycy, zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli nie, pacjent będzie pod obserwacją, ale dodatkowe leczenie nie jest zalecane. Przeciwciał nie leczymy.

Przeciwciała anty-TPO oraz TRAb a ciąża i niepłodność

Amerykańskie Towarzystwo Tyreologiczne (American Thyroid Association – ATA) rekomenduje oznaczenie miana przeciwciał anty-TPO niezależnie od wysokości TSH w przypadku niepowodzeń rozrodu. Podwyższone miano przeciwciał sugeruje bowiem występowanie zaburzeń immunologicznych u pacjentki, a te mogą być przyczyną problemów z poczęciem dziecka lub donoszenia ciąży. Stąd też zwiększony poziom przeciwciał stanowi wskazanie do poszerzenia diagnostyki w kierunku zaburzeń immunologicznych [4].

Źródła:

J. Belowski, Badania przeciwciał przeciwtarczycowych – aTPO, TRAb, Endokrynologia. Poradnik dla pacjentów, http://www.endokrynologia.net/tarczyca/badania-przeciwciał-przeciwtarczycowych-atpo-trab, dostęp: 10.09.2018.

[1], [2], [3], [4] http://www.endokrynologia.net/tarczyca/badania-przeciwcia%C5%82-przeciwtarczycowych-atpo-trab

Autor: zdrowatarczyca.info | Zdjęcie: olgachov/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (4 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *